Obec Malý Lapáš


Hlavná ulica 87/4
951 04 Malý Lapáš
037 7879 895
obecnyurad@malylapas.sk

V nedeľu 10. septembra sme finálovou súťažou v Báhoni  ukončili 6. ročník Detskej Západoslovenskej hasičskej ligy. V tomto ročníku sme mali v súťaži tri družstvá – chlapcov „A“ a „B“ a jedno dievčenské družstvo, no a na 4 kolách nám súťažilo ešte jedno dievčenské družstvo ako neligové. V kolektíve mladých hasičov pod vedením trénerov Romana Kružlíka a Petra Vavru súťažilo počas roku 35 detí od 5 do 15 rokov. Najväčší úspech, tak ako v minulých ročníkoch, dosiahlo družstvo chlapcov, ktoré sa umiestnilo celkovo na treťom mieste. Chlapci v jednotlivých kolách boli 3x druhí a 3x tretí. K spokojnosti chýbalo víťazstvo v niektorom z kôl. Najbližšie sme k tomu boli na poslednej súťaži v Báhoni, kde chlapci zabehli v štafete fantastický čas 88,2 sek. A kto sa o tento úspech zaslúžil? Družstvo tvorili Richard Benko, David Košarišťan, Jakub Földeši, Filip Kostoláni,  Tomáš Maťo, Matej Vančík, Miroslav Kružlík, Nikolas Dian a z mladších chlapcov s  družstvo dopĺňali Jakub Kravár a Samuel Kružlík.                

Počas šiestich ročníkov Detskej Západoslovenskej hasičskej ligy družstvo chlapcov bolo v celkovom poradí vždy na stupni víťazov – 1x zvíťazilo, 2x skončilo na druhom mieste a 3x bolo naše družstvo tretie. Chlapci od roku 2018 absolvovali 37 súťaží, v ktorých  boli 30x na stupňoch víťazov! Pri súčte bodov z jednotlivých ročníkov sú naši chlapci suverénne s veľkým náskokom na 1. mieste!

Dobre si počínalo aj družstvo mladších chlapcov, V celkovom poradí 6. ročníka obsadili chlapci 8. miesto z 18 súťažných družstiev. Teší nás to o to viac, že družstvo tvorili chlapci vo veku 6 až 12 rokov. V družstve súťažili Adam Földeši, Adrián Černý, Lukáš Kružlík, už spomenutí Jakub Kravár a Samuel Kružlík, Lukáš Ivanič, Roman Kružlík, Matej Vančík, Dušan Kňažek, Dominik Bánovský, Adam Košarišťan, Marko Pintér.  Družstvo v prípade potreby, hlavne v prázdninovom období dopĺňali aj naše dievčatá /čo pravidlá povoľujú/ Bianka Bakošová, Ela Mečárová, Karolína Gelnarová, Kristína Krátka, Natália Hlavajová.

Už štvrtý rok po sebe súťažili v Detskej Západoslovenskej hasičskej lige aj naše dievčatá. Po vlaňajšom 2. mieste bolo celkové piate miesto sklamaním. Je to ústup z pozícií, ale treba aj spomenúť, že v kategórii dievčat, aj napriek tomu že do bojov zasiahlo 10 družstiev, bola konkurencia silnejšia ako v kategórii chlapcov, kde o celkové prvenstvo bojovalo z 18 družstiev len päť, kdežto v kategórii dievčat mohlo zasiahnuť o medaile až šesť družstiev. Dievčatá doplatili aj na častú „fluktáciu“, pretože pre rôzne povinnosti sa zloženie družstva menilo skoro na každej súťaži. A to dievčatá po víťazstve vo 4. kole boli v celkovom poradí na 2. mieste! Žiaľ,  dve nezvládnuté kolá ich pripravili o lepšie umiestnenie v celkovom poradí. Počas roka sa do prípravy zapojili aj ďalšie dievčatá a preto sme mohli na niektoré súťaže vyslať aj ďalšie družstvo dievčat, aj keď neligové. Súťažné družstvá tvorili Bianka Bakošová, Natália Nemky, Stanislava Miškovičová, Emma Vargová, Sára Holková, Nela Zemanová, Kristína Krátka, Ela Mečárová, Karolína Gelnarová, Karin Konficiusová, Kristína Zmeková, Katarína Sklenárová, Eliška Balážiová, Natália Hlavajová a Hana Vargová.             

Družstvá dievčat a chlapcov budujeme tak, aby sme mali plynulý prechod medzi tých starších. A to v budúcom ročníku môžu súťažiť všetky naše deti, pretože aj tí najstarší – Stanka Miškovičová a Tomáš Maťo môžu podľa pravidiel byť súčasťou družstiev aj v roku 2024!

Aj keď sezóna pre nás ešte nekončí, pretože máme pred sebou ešte pohárové súťaže a súťaže  na 60 m s prekážkami jednotlivcov, vrátane Majstrovstiev Slovenska, chceli by sme sa poďakovať za podporu našim sponzorom, obci Malý Lapáš a predovšetkým rodičom, ktorí nám veľmi pomohli nielen s dopravou, organizovaní našej súťaže, koláčmi a pomoci pri súťažiach.

Peter Vavro, občianske združenie DHZ Malý Lapáš