Vážení občania,

v poslednom období nám pribúdajú prípady, kedy nachádzame zahrdúsené mláďatá voľne žijúcej zveri. Aj napriek kampani a výzvam, aby občania v období rodenia mláďat vodili svojich štvornohých miláčikov na vôdzkach, sa stále nájdu aj nezodpovedné indivíduá, ktoré toto nerešpektujú a voľne púšťajú svojich psov. Výsledkom je niekoľko mŕtvych malých zajačikov a srnča. Narodené mláďatá, nie sú schopné utiecť pred predátormi, preto je ich jedinou stratégiou zostať nehnute ležať na mieste, až kým nebezpečenstvo nepominie. Žiadame všetkých majiteľov psov, aby si uvedomili, že pes je predátor a má lovecké pudy, ktoré sa ťažko potláčajú, preto by ich mali vodiť na vôdzke. Za správanie a škody spôsobené psom je zodpovedný majiteľ.

Zároveň ďakujeme všetkým zodpovedným majiteľom, ktorým nie je ľahostajná naša príroda a fauna v nej žijúca.

Niekoľkodňové srnča zahrdúsené psom v lokalite vinohrady na hranici Malého a Veľkého Lapáša (obr.)

srnca uhyn